Nowa praca prócz ekscytacji, zaciekawienia i powiewu świeżości potrafi przynieść nam uczucie ciężaru w brzuchu i zawroty głowy. Nowe miejsce, nowi ludzie. Z tego prostego równania wyłania się silny stres i napięcie, które towarzyszy nam zwłaszcza pierwszego dnia. Jak sobie poradzić z natłokiem wrażeń i dobrze wypaść w oczach nowych współpracowników i współpracowniczek? Na co zwrócić uwagę, gdzie skierować pierwsze kroki? O tym, wszystkim piszemy poniżej.

Pierwsze wrażenie       

Pierwsze wrażenie to jeden z filarów naszego wizerunku. Pierwsze minuty nowej znajomości często decydują o jej dalszym biegu. Jeśli jesteś osobą, którą łatwo onieśmielić, przygotuj sobie krótką, kilkudziesięciosekundową prezentację na własny temat. Dzięki temu trudniej będzie Cię zbić z tropu a Tobie samemu/samej, łatwiej będzie się odprężyć i skupić na poznawaniu nowych ludzi oraz swoich obowiązków.

Postawa proaktywna

                Nie tylko introwertycy przyjmują w nowych miejscach pozycję obronną. Wielu/wiele z nas wchodząc w nowe środowisko jest bierna i wyczekująca. Ty jednak nie powinieneś/powinnaś pozwolić na to by porwał Cię nurt zdarzeń. Już od pierwszego dnia bądź aktywny/a. Poznawaj ludzi, rozmawiaj z Nimi i przede wszystkim pytaj – dzięki temu nie tylko lepiej odnajdziesz się w zakresie swoich obowiązków, ale sprawisz wrażenie osoby solidnej i otwartej. A taki/a przecież jesteś, prawda?

Gdzie ta kawa?

                Wchodząc w nowe środowisko powinieneś/powinnaś poznać nie tylko ludzi oraz swoje obowiązki. Poznaj również samo miejsce. Zwłaszcza pierwsze dni, w których Twoje obowiązki nie nabrały jeszcze pełnego kształtu, dobrze się do tego nadają. O wiele łatwiej nam się rozluźnić i działać pewnie jeśli jesteśmy w znanym nam miejscu. Nie pozwól by nowa praca stała się dla Ciebie obca – od dziś to przecież Twoje miejsce.

Co ja tu w zasadzie robię?

                Jesteśmy przekonani, że jesteś doskonałym/ą specjalistą/ką w swoim fachu. Nie mniej, co kraj to obyczaj a co firma to inna praktyka i zwyczaj. Poznaj nie tylko swoje obowiązki, punkt po punkcie ale dowiedz się więcej na temat oczekiwań szefostwa. Twoja nowa praca prawdopodobnie różni się od poprzedniej, nawet jeśli zestaw obowiązków jest bardzo podobny. Nie staraj się domyślać, staraj się poznać i zrozumieć.

Aktywne słuchanie

                Proaktywna postawa nie oznacza, że masz wyprzedzać każde słowo nowych współpracowników i jak rewolwerowiec w samo południe, strzelać sylabami jak szalony kowboj w miasteczku bez imienia. Bądź grzeczny/a, otwarty/a ale nastawiaj się przede wszystkim na słuchanie. Pamiętaj, że jeszcze się uczysz i chodzi nie o to byś stał/a się w mig nauczycielem/ką, ale pilnym uczniem/uczennicą.

Dwa magiczne słowa

                Tak niewiele i tak wiele. Słowa wdzięczności i podziękowania potrafią otworzyć wiele drzwi. Nie stąpaj nad głowami nowych kolegów i koleżanek jak posępny, ponury olbrzym. Pozostaw po sobie dobre wrażenie. Pamiętaj, że jutro wracasz w to samo miejsce. Warto by nie ujrzeć tam tylko spalonej ziemi i krajobrazu po stoczonej właśnie bitwie. Bądź sobą ale nie zapomnij o asertywności.

O czymś zapomnieliśmy?

                Nie napisaliśmy oczywiście wszystkiego. Nie jesteś już jednak w szkole. Nie musimy Ci, zapewne, przypominać o tym by nie wymigiwać się od szkoleń, zachowywać uśmiech na twarzy i szukać kontaktu z ludźmi zamiast ciemnego kąta przy kaloryferze. Pamiętaj przede wszystkim o tym, że już dostałeś/aś tę pracę. Twój trud, doświadczenie i umiejętności zostały docenione a sukces pierwszego dnia ma jedynie sprawić byś nie zakopał/a się pod górą stresu i emocji. Życzymy więc powodzenia i samych sukcesów – pierwszy dzień naprawdę nie jest taki straszny!

Radosław Wnukowski

databroker S.A.